Deneye Hayır Derneği 3 Aylık (Eylül-Ekim-Kasım 2019) Faaliyet Raporu

Deneye Hayır Derneği 3 Aylık (Eylül-Ekim-Kasım 2019) Faaliyet Raporu

Eylül 2019

Deneye Hayır Derneği 12 Eylül tarihinde Fethiye’de kuruldu.

Dernek ilk basın toplantısını 22 Eylül’de Fethiye’de gerçekleştirdi. Basın toplantısında TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporu konusundaki endişelerini aktardı, taleplerini tekrarladı ve hayvan deneyleri ile ilgili gerçekleri kamuoyu ile paylaştı.

22 Eylül’de Dernek, Latte Projesi’nin detaylarını konuşmak Hayvan Dostları Derneği’ne (Haydos) ait barınağı üzere ziyaret etti.

Dernek, 23 Eylül’de lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında bilimsel amaçlarla yapıldığı ileri sürülen hayvan deneylerine dair veri toplamak amacıyla online bir araştırma yayımladı.

25 Eylül’de Deneye Hayır Derneği kurucularından Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu Açık Radyo’da yayımlanan Işıl Karaelmas’ın sunduğu Türlerin Yaşam Hakkı programında deney karşıtı hareketi anlattı.

Dernek 28 Eylül’de ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeyen markalara dair bilgiler içeren deneysiz uygulamayı yayımladı. Uygulama android telefon ve tabletlerde!

Ekim 2019

4 Ekim’de Dünya Hayvanlar Günü’nde yayımlanan “TBMM, Hayvanlardan Taraf Ol!” bildiride imzacı oldu.

4 Ekim’de derneğimiz kurucularından Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu NTV’ye konuk olarak kısa bir röportaj yaptı.

Dernek 15 Ekim’de ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeyen markalara dair bilgiler içeren deneysiz.org sitesini erişime açtı.

Kasım 2019

Derneğimiz kurucularından Aslı Alpar ve Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu ile gönüllülerimizden Ayşem Özleyiş, 1 Kasım günü, İstanbul’da düzenlenen Çev-Fest’te veganlık, hayvan hakları ve hayvan deneyleriyle ilgili konuşma yaptı.

Derneğimiz kurucularından Aslı Alpar ve Burak Özgüner, 2 Kasım’da, Ankara’da Dünya Vegan Günü için Hayvan Özgürlüğü Kolektifi’nin düzenlediği panelde konuştu.

3 Kasım günü derneğimiz kurucularından Melda Onur ve Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, Dünya Vegan Günü için Türkiye Vegan Derneği’nin düzenlediği panelde konuştu.

5 Kasım’da dernek, “Eğitimde hayvan deneyleri araştırması”nın sonuçlarını paylaştı.

Deneye Hayır Derneği’nden Oğuz Kınıkoğlu, Yağmur Özgür Güven ve Burak Özgüner bir araya gelerek, derneğin gelecek projelerini değerlendirdi. Etik Eğitim Hakkı, Latte ve Deneysiz Belediye projelerinin konuşulduğu 8 Kasım’da kayıt Youtube, Spotify ve iTunes podcastte yayımlandı.

Dernek, 16 Kasım’da Almanya, Hamburg’da görüntüleri ortaya çıkan LPT Farmakoloji ve Toksikoloji Laboratuvarı’nın kapatılması için gerçekleşen eyleme Haydos adına Türkan Dağdelen ve Deneye Hayır Derneği’ni de alanda temsil etti.

Ayrıca dernek, Eylül, Ekim, Kasım aylarında Türkiye’de ilk defa üzerinde deney yapılan hayvanları çocuklara anlatan çizgi roman “Latte Eve Gidiyor”u ülkenin farklı kentlerinde yaşayan 500 çocukla ücretsiz olarak buluşturdu ve 40’dan fazla basın yayın organına demeç-röportaj verdi.

Yorumlar kapalı.