Deneye Hayır Derneği Ocak ayı faaliyet raporu

Deneye Hayır Derneği Ocak ayı faaliyet raporu

Deneye Hayır Derneği, Ocak 2020 faaliyet raporunu yayınladı. Dernek’e dair yeni yılın ilk gelişmesi, Uluslararası İnsancıl Eğitim Ağı InterNICHE, Deneye Hayır Derneği’ni partner kuruluş olarak kabul etmesi oldu.

Hayvan deneylerine karşı mücadele eden InterNICHE ile partner kuruluş olmak, eğitimde hayvan deneylerini yasaklamak, yerine alternatif bilimsel yöntemlerin uygulanmasını sağlamak için büyük bir adım.

Ocak ayının bir diğer faaliyeti, 14-16 Ocak tarihlerinde Hayvan Hakları Yasama ve İzleme Delegasyonu temsil heyeti ile birlikte beklenen Hayvan Hakları Yasası’na dair Tarım Komisyonu üyeleri ve tüm partilerin vekilleri ile gerçekleşen görüşmeler oldu.

Dernek başkanı Yağmur Özgür Güven katıldığı görüşmelerde, her tür hayvanın deneyler ve testlerde kullanılması ve “deney hayvanı” üretiminin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Birçok ülkede olduğu gibi güvenilirliği kanıtlanmış, alternatif bilimsel yöntemlere geçilmesi gerektiğini vurgulayan Güven, özel kuruluşların kendi etik kurullarını oluşturarak kendi kendine izin vermesi uygulamasının son ermesi gerektiğini söyledi ve mevcuttaki merkez etik kurul teşekkülünde hayvan koruma konusunda faaliyet gösteren bir temsilcinin olmadığına dikkat çekti.

Güven görüştüğü vekillere, “Akademik yükselme için (tıpta uzmanlık gibi) yapılan çalışmalarda hayvan kullanımı yasaklanmalı, araştırmacılar hayvansız bilimsel alternatif yöntemlere teşvik edilmeli” dedi.

Deneye Hayır Derneği’nin de içinde yer aldığı Hayvan Hakları Yasama ve İzleme Delegasyonu temsil heyetinin görüşmelerinin ardından Meclis’te hayvan deneylerinin yasaklanmasına dair iki tarihi konuşma gerçekleşti.

Bu konuşmalardan birini Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan gerçekleştirdi. Turan genel kuruldaki konuşmasında hayvan deneylerinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Bir diğer konuşma Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu’ya ait. Kalyoncu Genel Kurul’daki konuşmasında, “Eğitimde, deney hayvan kullanımının azaltılması için üniversitelerde deneylerde alternatif bilimsel yöntemlerin kullanılması teşvik edilmelidir” dedi.

Derneğin Aralık 2019 ve Eylül, Ekimi Kasım 2019 faaliyet raporlarına ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.