Hayvan Deneyleri Kitabı Çıktı!

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin tarihsel boyutu, deney karşıtı mücadelenin tarihi ve kazanımları, alternatif bilimsel yöntemler ve Türkiye’deki mevcut durumu anlatan Hayvan Deneyleri – Hayvanlar Bizim İçin Mi Var? kitabı çıktı. Temmuz ayından itibaren kitabevlerinde yerini alacak olan kitap, şu anda Yeni İnsan Yayınevi’nin internet sitesinde satışta. Kitabı edinmek isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kitabın yazarları, aynı zamanda Deneye Hayır Derneğinin kurucu üyeleri olan Yağmur Özgür Güven ve Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu. Kitabın editörü Melike Dede ve kapak resmi ise Filiz Mungan’a ait. Kitap, Yeni İnsan Yayınevi’nin Yeşil Politika Kitaplığı’ndan çıktı ve temmuz başında kitabevlerine gönderimi başlayacak.

Çok teknik ve zor bir mücadele alanı olan hayvan deneylerinin nasıl ortaya çıktığı ve hangi aşamalardan geçtiği iyi bir şekilde anlaşıldığında, deney karşıtı pratikler de sağlam argümanların desteği ile gelişiyor. Bu noktada hayvan deneyleri ile ilgili böyle kapsamlı kaynağın varlığı da oldukça önemli.

İnsanın hayvan üzerindeki her türlü tahakkümü toplum fertlerinin gözünde meşru ve kabul edilebilir kılmak için bugüne kadar çeşitli gerekçeler sıralandı. Ancak kimse bir kalbin atmak için ne kadar çaba sarf ettiğinden bahsetmedi.

Bu kitap, hayvan deneylerine karşı mücadelenin prensiplerini olabildiğince anlaşılabilir bir dille ortaya koyuyor. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan biyomedikal araştırmalara karşı sağlam zemine oturan etik ve bilimsel bir muhalefetin doğuşunu müjdeliyor.

error: Content is protected !!